Strach

5. decembra 2020, flebo, Nezaradené

Vyhýbam sa akokoľvek komentovať politické dianie na Slovensku. Nakoniec to, čo sa u nás deje, komentuje každý. Chcem Vám ponúknuť, čo možno najstručnejšie môj pohľad na tému, ktorá z môjho pohľadu je najväčší problém dnešnej doby. Aspoň teda v našej krajine. Je to strach.

Sám som sa od detstva často bál. Keď som videl horor, keď niekto v dedine zomrel, neskôr rakoviny, opustenia, biedy… Bolo toho dosť. Keď som sa v dospelosti začal „hľadať“, tak som narazil najprv na niekoľko múdrych kníh, a potom aj na konkrétnych ľudí, ktorí ma významným spôsobom ovplyvnili na mojej ceste životom. Fundament ich učenia bol vždy vlastne rovnaký- nebáť sa. Nemyslím si, že je tu teraz priestor písať o tom, ako ja dnes vnímam smrť a umieranie. Ako je to vlastne so smrťou, ako takou, keď sa na ňu dívame z jednoty, aspoň na chvíľu vymanení z ega. Ale to je-chápem, ťažšia téma a rozhodne nie pre každého.

Skúste mi však uveriť, že nie je sa čoho v skutočnom živote báť. Princíp súčasného strašenia obyvateľov kopaním hrobov a prudkým nárastom mŕtvych je zvrhlí. Je múdre byť zodpovedný, ohľaduplný a starať sa o svoje zdravie. Nenechajte sa však strašiť. Sám som presne pred mesiacom prekonal covid 19. Áno, aj ja som sa preľakol, keď som sa s prejavmi chrípky išiel radšej otestovať a večer mi pípla sms , že som pozitívny. Aj manželka a syn. Neboli sme bezpríznakoví. Ležali sme, najmä my dvaja dospelí, 2 týždne v posteli a príbuzní nám pred dvere nosili nákup. Pokašliavam ešte aj dnes. Ale nie je tam miesto na strach, pretože viem celkom isto, že veci sa dejú presne tak, ako majú a my to pramálo ovplyvníme. A už vôbec ničomu nepomôžeme , keď sa budeme navyše báť , alebo budeme prehnane úzkostlivý. Najmä netreba na ničom lipnúť. Každý deň sa snažte žiť, tak aby ste mali život naplnený. Milujem život, malú vnučku, moju rodinu , prácu. Všetko to je pre mňa zázrak. Ale s pokorou rešpektujem, že tu nič nie je na stálo.. Ani ja. Ani vy. Viete prečo vám toto vravím? Viem , že to znie pre niekoho edukačne. Ale , keď to precítite, tak sa prestanete báť. A nič sa Vám potom nestane. Pretože ten psychosomaticky faktor – strach, je často nebezpečnejší ako vírus, baktéria a podobne. Veľmi mi je ľúto, že nás tí ľudia, ktorí majú viesť tuto krajinu permanentne a každodenne strašia. Myslím si, že je to preto, lebo majú sami strach. Strach zo seba.